Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

אנשים מצליחים מחליטים מהר, ומשנים לאט


אתה בדרך כלל אינטליגנטי במיוחד ולרוב אתה גאה בזה...וגם קצת אסיר תודה בטוח שאת ההצלחה אתה חב לאייקיו המפותח שלך ולרצון להצטיין, לבלוט, לנצח – כוחות האגו שלך.

אבל זה לא בא בלי מחיר. המחיר הוא התחכום שבו האגו שלך מצליח להערים עלייך. כן זה אישי וכן זה נגדך. הכי גרוע זה אוייב מוכר מהבית שמטייל לו להנאתו בנשמתך ועושה בה שמות ומרחיק אותך מההצלחה לא רק בעסקים, גם באהבה.
איך הוא עושה את זה הבן בליעל? הטיבה בכשרון רב חברתי הטובה יעל שמה לכתוב ומה שהיא כתבה מובא פה כלשונו למען כולנו:

"רציתי לספר לך שהיום סוף סוף פתחתי את הדלת למר אגו.
מסתבר שמר אגו הוא יצור מאוד אינטליגנטי, חמקמק, נורא מכוער ובעיקר מסכן. הוא מאוד תלותי, חייב יחס ללא הפסקה וכל היום מסתובב לו ומחפש בית חם.
למר אגו יש בעיה קשה - בגלל שהוא נורא מכוער, תלותי וחסר תועלת הוא מבין שאם יבוא נקי כמו שהוא אף אחד לא ירצה לתת לו להיכנס הביתה אז הוא פיתח לו כל מיני שיטות להסתנן לבתים.
השיטה הנפוצה ביותר היא פשוט להתחפש. בחיים שלי מר אגו הוא אורח קבוע, הוא דופק אצלי בדלת (ואני הרי מורגלת בפתיחת דלתות) כל פעם בתחפושת אחרת ויודע שאני אקבל אותו בזרועות פתוחות.
בזמן האחרון הוא בא כמה וכמה פעמים, פעם הוא התחפש ל"מר ריגוש" ופעם הוא התחפש ל"מר עבודה" ואפילו הרחיק ללכת והצליח להתחפש פעם ל"מר אהבה". בניגוד לכל שאר הפעמים בהם הייתי שמחה לקראתו מכניסה אותו אליי הביתה, מפנקת אותו, מציעה לו את המיטה, מכינה לו אוכל ומסתכלת עליו בהערצה, הפעם הוא היה נראה לי קצת חשוד אולי אפילו מחופש.
צריך להבין שלמר אגו הרבה ניסיון בתחום, התחפושות שלו מושקעות ומוצלחות הוא יודע בדיוק מתי לדפוק בדלת ואיזו תחפושות הכי תתאים לסיטואציה כי הרי זו לא הפעם הראשונה שהוא רוצה להיכנס והוא כבר מורגל בכך שרק תחפושת ממש טובה תזכה אותו בכניסה לבית,במיטה חמה ומפנקת, בארוחה טובה, בקצת פינוקים ואולי אפילו באיזה בסרט טוב.... ממש קורה לעיתים רחוקות שעולים עליו ואצלי בבית הוא הרגיש ממש בנוח אז הוא אפילו לא שם לב שאני חושדת בו. אבל אני לא ויתרתי, חיכיתי בשקט ובסבלנות ונתתי לו להסתובב בבית כרגיל, אבל הרי למר אגו חושים מאוד חזקים ובסופו של דבר הוא הבין שמשהו אינו כשורה, היחס שלי אליו אינו כתמול שלשום.
מר אגו נכנס למצוקה – הוא הרי מאוד קשור אליי ומאוד אוהב את הבית שלי, מצד אחד הוא אינו מוכן לוותר עליי בקלות ומצד שני הוא יודע שהאמת בדמי.
אז בפעם האחרונה שהוא בא הוא ידע שהוא חייב להשתמש בתחפושת הכי טובה שיש לו, בתחפושת בה יהיה לי הכי קשה להגיד לו לא, הוא התחפש למר אהבה.
אני בתקופה האחרונה פיתחתי חושים חדים במיוחד ולמרות שאת מר אהבה אני מאוד אוהבת שילחתי אותו לדרכו בטענה שאני לא בטוחה שזה אכן הוא העומד בפתח ביתי. מר אגו נעלב והיה מאוד מתוסכל, מכיון שהוא כל כך אוהב לבלות אצלי הוא החליט לקחת סיכון ולבוא נקי הוא הרגיש שזה הסיכוי האחרון שלו איתי וגם לו כבר קצת נמאס להתחפש כל הזמן ושאני לא מוכנה לקבל אותו כמו שהוא אז ככה הוא פשוט הופיע היום אצלי בדלת ודפק – מר אגו המכוער, המסכן והתלותי. ישר זיהיתי אותו ואפילו שמחתי לקראתו – "כמה זמן חיכיתי לך" אמרתי לו
"אבל תמיד היה לנו כל כך כיף ביחד" הוא אמר.
"מה השתנה? התחפושות שלי כבר לא טובות? אין לך בהם יותר שימוש? לא תוכלי להשכין אותי יותר בביתך? לפנק אותי ולבלות איתי?"
"ידידי היקר" אמרתי לו "כבר שנים שאתה שוכן בביתי, מי כמוך מכיר את נבכי נפשי, אתה אורח קבוע כאן ולא אוכל לשלח אותך אף פעם אבל אינך יכול לבוא יותר מחופש לביתי. התחפושות טובות הן אבל כבר ראיתי אותך במערומיך ואני כבר יודעת מי אתה, אלמד לבלות איתך גם כך וביתי הוא ביתך אך מוכנה אני להכניס אותך פנימה רק כשאתה נקי ולא מחופש כי מחכה אני למר אהבה האמיתי". "וחוץ מזה" אמרתי לו, "אל תדאג יש לך עוד כל כך הרבה בתים בהם אתה יכול להמשיך לבקר בתחפושות המרהיבות שלך..........." שמח מר אגו מאוד ושמחתי גם אני, התיישבנו לנו בשתיקה בגינה, שתינו קפה והרגשנו קרובים מתמיד. "

זהו התהליך, זוהי התורה וזו גם התוצאה המקווה.
אי אפשר להיפטר לחלוטין מהאגו אבל כדאי לנסות להיפטר מהפסאדה ולקרוא לילד בשמו .אז יש לך גם סיכוי לנצח אותו או סתם לתפוס איתו ראש . כשתדע לעשות את זה, תדע גם להראות לו את הדלת החוצה מנשמתך ואפילו יהיה זה לשעה קלה ונקייה מאגו ואינטרסים, שעה של שקט בדיוק כשנגמרת שעת הביקור.

הססנות הסרטן של העסק שלך

לעבור משרדים? להכניס משקיע? לסגור איתו את העסקה? לפטר עובדים? להשקיע יותר בשיווק? להחליף משרד פירסום? לקנות את החברה? למכור?

החלטות החלטות החלטות - זה הג'וב שלך.

אם אתה מנכ"ל דע לך שאתה יושב על הכסא שאתה יושב בשביל דבר אחד - לקבל החלטות. מי ששם אותך מאמין שאתה כשיר לקבל אותן ואתה תשא בתוצאות להחלטות שאתה תקבל.

הבעיה היא שלא רק אתה תישא בתוצאות עוד אנשים רבים מסביבך ישאו בהן, לפעמים עוד לפנייך. כך שהמשכורת שלך, ההטבות, הרכב המפואר, האופציות, ביטוח המנהלים שלך וגם מצנח הזב המקופל שלך כולם באים עם נטל כבד של אחריות.

קבלתה החלטות מהירה היא יכולת נרכשת שכדאי לך לרכוש עבורך, עבור ילדייך ועבור עובדייך.ראה הוזהרת - אין הכוונה לשליפה . תחליט כשאתה מבין בעסק, יש לך ידע מוקדם לגביו ועשית שיעורי בית ורצוי שגם אלה יהיו חרישיים. אחרת אתה עלול להתרסק קשות .

הבעיה היא שהססנות היא הרגל ממאיר שמתחיל לעיתים בילדות, כאשר ילדים לא ממש נדרשים לקבל החלטות משום שהכל מוכתב מראש. רעיון חינוכי טוב הוא לאפשר לילדייך יכולת בחירה גדלה והולכת איזה מקצועות לומדים, איזה חוגים, איזה בגדים לובשים ומה אוכלים ולוא רק כדי שיתרגלו לקבל החלטות.
הדרך להפטר מהססנות היא לתרגל קבלת החלטות מהירה שוב ושוב.
איך מתרגלים קבלת החלטות מהירה ?פשוט מתרגלים. איפה? בכל מקום.
אפילו במסעדה כשמזמינים ארוחת צהריים, כשבוחרים עניבה לחליפה וגם בישיבות הנהלה, שם לפעמים הברברת חוגגת.

התנאי המקדים – מה אני רוצה?

זהו התנאי החשוב מכולם ולמרות זאת הרבה פעמים הרצון נשאר בבית ולא נלקח בחשבון. השאלה הכי חשובה לפני קבלת כל החלטה היא שאלת ה"מה"- מה אני רוצה. שים לב – "מה" ולא "איך" .לא מה אפשרי לא מה אני יכול,רק מה אני רוצה. ההגיון מאחורי זה פשוט. מה אפשרי כמעט הכל. תלוי מה המחיר שמוכנים לשלם תמורתו. מחיר הוא פונקציה של תמורה.

האויב הכי גדול של הטוב מאד זה המקסימום

אם אי אפשר לקבל החלטה מלאה יש לקבל החלטה חלקית. אם חסר מידע יש לקבל החלטה על דרך איסוף המידע החסר והלו"ז להשגתו, אבל חייבים להחליט. אי קבלת החלטה משמעה החלטה להשאיר דברים במצב הקיים. העיקרון הזה מובן לך היטב אם אתה ברוקר כל יום שהמניה שוכבת אצלך הוא כמו יום שהחלטת מחדש על רכישתה וזו בברור החלטה.

מידע מוגבל

הדרך לקבל החלטות נכונות היא להחליט על סמך מה שיש בפנייך אחרי שעשית כל שביכולתך כרגע לצביר את מרבית המידע הרלבנטי לקבלת ההחלטה עכשיו. תמיד המידע שבפניך יהיה מוגבל משום העובדה הפשוטה שתמיד ניתן לאסוף עוד ועוד מידע. החלט מראש מהן העובדות הנדרשות לך לצורך קבלת ההחלטה ומה יהיה תהליך איסופן. דבוק בהחלטה הזו.

עובדות ולא דעות

כשאתה אוסף מידע תקפיד על כך שאתה אוסף עובדות ולא דעות. דעות הן הסחורה הכי זולה בעולם. לכל אחד יש מלאי דעות מוכן למשלוח בפני כל אחד שמוכן לקבל ואפילו חינם.

לקבל מהר לשנות לאט

כדי לקבל החלטה מהר אתה צריך לדעת מה אתה רוצה להשיג. נסח את המה וענה עליה לפני שאתה פונה לשאלות ה"איך" שהן הדרך אל המטרה. כשהמה ברור עשית לפחות חצי מהעבודה. עכשיו נשאר לך רק לברר אם החלטה מסויימת מקדמת אותך או מעכבת אותך בדרך לשם. כשהנשיא קנדי החליט על כיבוש החלל לא היה לו מושג ירוק איך זה יקרה. ההחלטות להשקיע מליארדי דולרי במו"פ אח"כ היו החלטות פשוטות יחסית.

עכשיו – זה רק עניין של החלטה

קבל החלטה עכשיו. רשום שלושה דברים שאתה מהסס לגביהם זה זמן, קצוב לך עשר דקות וקבל החלטה לגבי כל אחד מהם.

זה גם סקסי

אם אתה במקרה גבר יש פה בונוס עבורך. אין דבר פחות סקסי מגבר שלא מסוגל לקבל החלטה. בתוך הגבריות מונחת הנחת יסוד של חוש כיוון. גבר יודע לאן הוא רוצה להגיע. תלך היא כבר תבוא אחרייך בשמחה. ולא רק היא גם העובדים שלך, הדירקטורים בעלי המניות והמשקיעים שלך.

מר אגו בא לבקר

מתי לאחרונה צעקת על העובד שלך שהוא עוקף אותך? מתי נעלבת קשות? הרגשת לא מוערך אפילו מושפל? מתי התחשק לך להיכנס בו?
את כל האמוציות עטפת בלוגיקה משובחת: יצאת מה זה צודק. את כל עבודת ההפקה של הסצינה, הביצוע וגם את ההדרן -שנשאת בינך לבין עצמך, אתה חייב ל"כוכב הנולד" הלוא הוא האגו שלך שהביא לך ביקור בקטנה.


שתפי

ליצירת קשר: 050-9010080